Świąteczny dom
CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA! JAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY?
Pozostał niespełna miesiąc do najpiękniejszych świąt w roku :świąt Bożego Narodzenia.
To czas magiczny, pełen ciepła, spotkań i rozmów z rodziną i przyjaciółmi.
To jak będzie wyglądał zależy tylko od nas, naszej inwencji, wyobraźni, estetycznych wyborów.
Świąteczną atmosferę możemy powoli zacząć tworzyć już niebawem.
Zmrok zapada już wcześniej, można zapalić świece, stworzyć przytulny nastrój i oddać się hygge czyli ulubionemu zajęciu Duńczyków – po prostu cieszyć się chwilą w cieple i bliskości. W sklepach rozbrzmiewają już kolędy, myślimy o prezentach pod choinkę dla najbliższych, planujemy świąteczny odpoczynek.
DEKORUJEMY
Czas przedświąteczny to dla pasjonatów dekorowania i prac ręcznych prawdziwa radość działania. Można poszukać i wykonać dekoracje różnego rodzaju, by ozdobić nimi drzwi wejściowe do domu, parapety, kominek (jeśli go posiadamy), stół, wykonać ozdoby choinkowe.
Pleciemy wieńce, girlandy, tworzymy świeczniki, wycinamy gwiazdki.
PAKUJEMY
Następnie przychodzi czas pieczenia pierniczków i pakowania prezentów. Tu też wiele zależy od naszej kreatywności.
Możemy samodzielnie wykonać papier pakowy, użyć pięknych wstążek bądź skromnego sznurka, dodać ozdoby, świąteczne życzenia, drobne zielone gałązki.
OZDABIAMY
Najpopularniejsze i zarazem najprostsze elementy świątecznego wystroju to świece, zieleń gałązek, wstążki, bombki. W prostocie i naturalności tkwi piękno i siła. O tym przekonują Skandynawowie, którzy inspirują od lat.
NAKRYWAMY STÓŁ
Bożonarodzeniowy stół wygląda szczególnie odświętnie. Pojawia się porcelanowa zastawa, srebrne sztućce, kryształowe kieliszki, lniane serwety, przeznaczone wyłącznie na takie okazje.
Duńska manufaktura porcelany, Royal Copenhagen, od lat 60. XX wieku, w okresie przedświątecznym, zaprasza projektantów i organizuje wystawę prezentującą ich pomysły na świąteczny stół. Każdy z sześciu stołów opowiada odmienną historię. Boże Narodzenie może być utrzymane w różowej lub niebieskiej tonacji, zamiast tradycyjnej bieli, srebra, złota i czerwieni. Ekspozycja to jedno z najpopularniejszych wydarzeń w grudniu w Kopenhadze, rocznie odwiedza je dwieście tysięcy osób.
Warto zadać sobie nieco trudu, by stworzyć niecodzienną aranżację. Można do tego wykorzystać gałązki drzew, jemiołę, kwiaty. Do skandynawskiej bożonarodzeniowej tradycji, prócz zielonej choinki, należą również amarylis lub hiacynt, symbolizujące odnawiający się świat, nowy czas, który nadchodzi. Inne lubiane kwiaty doniczkowe w zimowym czasie to także poinsecja (gwiazda betlejemska), grudnik (kaktus bożonarodzeniowy), azalia czy cyklameny.
Fot. pinterest.com
A bożonarodzeniowe drzewko to już zupełnie inny temat.