“Mniej, lecz lepiej”

Wobec wszechobecnej mody na projektowanie, a co za tym idzie nadużywanie słowa design w obecnym dyskursie, prezentujemy kilka słów o jednym z najważniejszych projektantów XX wieku – Dieterze Ramsie. To on krytycznie wypowiedział się o współczesnym świecie, gdzie nawet fryzjerzy nazywają siebie projektantami, gdyż design nie polega wcale na tym jak coś wygląda, ale jak działa.

 

Dieter Rams urodził się 20 maja 1932 w Wiesbaden w Niemczech. W 1947 r rozpoczął studia na wydziale architektury wnętrz w Wiesbaden School of Art. Po roku przerwał studia i został uczniem stolarskim.  Ukończył naukę w 1953 r i rozpoczął pracę we frankfurckim biurze architektonicznym. W 1955 rozpoczął pracę dla firmy Braun, gdzie szybko został głównym projektantem i pozostał nim do 1995.

 

Duży wpływ na Ramsa miał jego dziadek, stolarz. Od niego właśnie przejął myśl – „mniej, lecz lepiej”, która stała się mottem jego pracy. Rams i jego współpracownicy zaprojektowali dla Brauna mnóstwo produktów, w tym słynny odtwarzacz SK-4 oraz wysokiej jakości projektory 'D’-series (D45, D46). Znany jest również z zaprojektowanej dla Vitsœ kolekcji mebli w latach 60-tych, w tym 606 Universal Shelving System i 620 Chair Programme.

 

 

Oto jak Dieter Rams definiował dobry design:

jest innowacyjny – możliwość postępu nigdy się nie kończy, innowacyjność jest z samej zasady niewyczerpana. Rozwój technologiczny zawsze generuje nowe możliwości.
sprawia, że produkt jest użyteczny – produkty są kupowane, aby z nich korzystać. Muszą one satysfakcjonować nie tylko kryteria użytkowe, ale też psychologiczne i estetyczne.
jest estetyczny – estetyczna jakość produktu jest integralnie związana z użytecznością, gdyż produkty używane są codziennie i mają wpływ na ludzi ich samopoczucie. Tylko dobrze wykonane przedmioty mogą byc piękne.
– sprawia, że produkt jest zrozumiały – design wyjaśnia strukturę produktu.  Jeszcze lepiej, jeśli produkt sam jasno wyjaśnia swoją funkcję poprzez swój wygląd. Dobry projekt jest samowyjaśniający.
– jest dyskretny – produkty służą pewnym funkcjom jak narzędzia. Nie są to dekoracje ani dzieła sztuki. Design powinien być zarówno neutralny jak i restrykcyjny.
jest uczciwy – nie może sprawiać, że produkt wygląda na bardziej innowacyjny lub cenny niż rzeczywiście jest. Nie wolno manipulować użytkownikiem składając obietnice nie do dotrzymania.
jest długotrwały – unika bycia modnym przez co nigdy nie będzie się wydawał przestarzały.
jest przemyślany do ostatniego detalu – nic nie może być narzucone arbitralnie albo nieprzemyślane. Dbanie o szczegóły projektu pokazuje szacunek do konsumentów.
– jest przyjazny środowisku.
dobry design to tak mało designu jak to możliwe – mniej, lecz lepiej. Prostota i  czystość to wartości nadrzędne.

 

Zapytany w wywiadzie jak definiuje swoje podejście do projektowania, Dieter Rams przywołał japoński koncept „wabi sabi”, co oznacza spokój, prostotę i równowagę, lecz także pełnię życia. Trudno znaleźć lepsze określenie dla jego projektów.