KAWA NA ŁAWĘ, czyli o stolikach kawowych
Stolik kawowy jest nieodłącznym bywalcem każdego salonu. Niewielki.
Zazwyczaj stoi w cieniu zestawu wypoczynkowego, który przewyższa go swoim rozmiarem.
Jest jak biżuteria – nienakryty obrusem demonstruje piękno materiału, z którego został wykonany.
Najbardziej funkcjonalny ma wysokość w sam raz aby nie schylając się i nie wyciągając ręki w górę, odłożyć na nim przedmioty, które nie powinny znaleźć się na podłodze.
Znaleźć go można nie tylko w salonie. Wszędzie tam, gdzie wypoczywamy: w obszernej łazience-pokoju kąpielowym, jako stolik nocny w sypialni lub na tarasie. Zawsze jest gotowy podtrzymać nad ziemią filiżankę z kawą, telefon, gazetę, okulary.
Czasem nie wystarczy jeden- potrzebne są dwa lub trzy aby stworzyć odpowiednią kompozycję.
Funkcję stolika kawowego mogą spełniać również taca, rzeźba, pufa lub stołek.
Side table
Stolik pierwotnie zaprojektowany by wygodnie zjeść śniadanie w łóżku, od niedawna gości również w salonach. Można go łatwo dosunąć do sofy.
Oryginał (rok 1920) i jego współczesna interpretacja.
Bardzo często przyjmuje formę owalną, która dopełnia prostokątne kształty sofy.
Szklany blat dodaje meblu lekkości i pozwala nadać widocznej podstawie bardziej fantazyjne kształty.
Kontrast gładkiej powierzchni blatu ze "zgniecioną" podstawą zaskakuje. Współczene materiały i technologie pozwalają nadawać stolikom kształy jakgdyby wbrew prawu ciążenia. Geometryczne i ażurowe podstawy sprawiają wrażenie jak gdyby blaty unosiły się w powietrzu.
Inspiracji do stworzenia stolika można szukać również przy kawie albo grze towarzyskiej. Blaty wielu stolików przypominają kształtem tacę do podawania. Niektóre projekty są modułowe- składane, rozkładane, wyciągane lub obracane tworzą nowy obiekt.
Materiały, z których wykonuje się stoliki kawowe są przeróżne: drewno i płyty meblowe, metal, szkło, kamień, tkaniny tapicerskie, tworzywa sztuczne oraz ich wszelkiego rodzaju połączenia. Dominujące kolory w projektach stolików: kolor drewna, stal, biel i czerń.